Environmentální výchova, vzdělávání a osvěta

Environmentální výchova, vzdělání a osvěta 1

V rámci environmentální výchovy se všichni žáci školy zúčastnili zajímavých exkurzí.
I. stupeň Písek
II. stupeň Praha

I. stupeň
14. 10. navštívili žáci 1. třídy a mateřské školy píseckou Sladovnu, 18. 10. žáci 2. – 5. třídy zavítali do Prácheňského muzea a rovněž do Sladovny v Písku.
Prohlédli si zde "Hnízdo ilustrace", kde mohli nahlédnout do zákulisí tvorby ilustrací knih a sami si mohli vlastní ilustraci vytvořit. Poté navštívili "Mraveniště", obří dřevěný labyrint prolézaček, tunelů a schovávaček. Tady se vžili do rolí opravdových mravenců, mohli prolézat, šplhat, zkoumat desítky metrů tunelů, setkat se s mravenčí královnou a starat se o kukly. Na závěr výletu se ještě podívali do nedalekého Prácheňského muzea. Zde se dozvěděli spoustu informací o historii regionu, nálezech zlata v Pootaví, viděli, jak vypadal písecký venkov v 19. století, poslechli si orchestrion, navštívili rytířský sál a prohlédli si expozici věnovanou rybám a rybářství. Děti byly z výletu opravdu nadšené, užily si hodně přirozeného pohybu a do muzea i Sladovny se všichni chtějí ještě v budoucnu vrátit.

Foto z Písku

II. stupeň
Nevšední byla exkurze žáků 6. – 9. třídy. V úterý 18. 10. navštívili Prahu.
Měli možnost prohlédnout si hned tři muzea. Prvním bylo Letecké muzeum v pražských Kbelích. Všechny zaujala vystavená historická letadla a poutavé vyprávění průvodce o muzeu a nejvzácnějších muzejních exponátech.
Další zastávkou bylo Národní muzeum. Tady si na své mohl přijít opravdu každý. Biodiverzita živočichů přiblížená prostřednictvím komentované prohlídky Zázraky evoluce zaujala. Nově zrekonstruované Národní muzeum děti oslnilo i svou architekturou.
Poslední v řadě bylo Muzeum iluzí ve Vodičkově ulici. Zvlášť ti mladší si kouzla iluzí opravdu užili a pořídili si mnoho fotografií.
Samozřejmou součástí návštěvy Prahy byla i procházka centrem města a zastávky u významných historických objektů.
Žáci z Prahy odjížděl sice unavení, ale obohacení o spoustu zážitků.

Foto z Prahy

Autor: HČ a PK