Třídenní exkurze do Vodňan

Třídenní exkurze do Vodňan 1

Ve dnech 13. až 15. září se žáci 5. a 6. ročníku zúčastnili pobytové přírodovědné exkurze. Ta se uskutečnila ve vzdělávacím středisku MEVPIS ve Vodňanech.

Program byl pestrý, žáci absolvovali mnoho vzdělávacích programů zaměřených na environmentální výchovu a hravou formou zážitkové pedagogiky si vyzkoušeli bádání a poznali zblízka vodní říši. Všechny aktivity probíhaly v příjemném prostředí a přátelské atmosféře. Pod vedením odborných lektorů se seznámili s říční sítí a vztahem řeky a člověka, s problematikou znečištění vody, s organismy žijícími v rybníce a vztahy mezi nimi a s potravním řetězcem vodních organismů. Naučili se rozeznávat základní druhy sladkovodních ryb a dozvěděli se, jak vědci pomáhají s rozmnožováním ohrožených druhů jeseterů. Na rybochovném pracovišti si prohlédli několik druhů ryb a při brodění v nádrži si vyzkoušeli lovení vodních bezobratlých živočichů, které následně pozorovali pod mikroskopem. Věnovali se i problematice nepůvodních druhů organismů, konkrétně invazivním druhům raků. Navštívili také rybářské muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech, kde v akváriích viděli mnoho exotických zástupců ryb, prohlédli si expozici preparovaných vodních ptáků a savců a v areálu školní zahrady mohli pozorovat ryby zblízka v okrasném jezírku přes prosklenou stěnu pod vodní hladinou. Vodňany sice dostály svému jménu, protože počasí nám příliš nepřálo, ale i tak si žáci užili spoustu zábavy, a kromě znalostí si odvezli mnoho krásných vzpomínek. Pobytová exkurze byla realizována z dotace Jihočeského kraje v rámci Dotačních programů Jihočeského kraje pro rok 2022.
Autoři fotografií: Pavlína Kadlecová, Iveta Kašparová.
Foto I
Foto II